Vigtige datoer skoleåret 2018/19

 

 

Tirsdag d. 14/8-18 Første skoledag efter ferien.

Eleverne møder på følgende tidspunkter:

2.-9. klasse kl. 9.00

1. klasse kl. 10.00

Forskolen kl. 11.30 

 

Onsdag d. 15/8-18 - Fredag d. 17/8-18 8.x Lejrskole

 

Torsdag d. 16/8-18 Miniforskolen møder kl. 10.30

 

Mandag d. 20/8-18 - Fredag d. 24/8-18 5.y Lejrskole

 

Torsdag d. 23/8-18 Forældremøde 8. og 9. klasserne

 

Mandag d. 27/8-18 - torsdag d. 30/8-18 9.v Lejrskole

  

Mandag d. 27/8-18 Forældremøde 1. og 2. klasserne

 

Onsdag d.29.8 -18 - Fotografering af personale og elever

 

Torsdag d. 30/8-18 Forældremøde 3. og 4. klasserne 

 

Torsdag d. 30/8 -18 – fredag d. 31.8.18 7.y overnatning i Ingeborg lejren 

 

Mandag d. 3/9-18 Forældremøde 5., 6. og 7. klasserne

 

Torsdag d. 6/9-18 Markedsdag og gammel elev dag

 

Søndag d. 9/9-18 - torsdag d. 13/9-18 9.x til Prag

 

Mandag d. 10/9-18 - fredag d. 14/9-18 9.y til Edinburgh

 

Mandag d. 10/9-18 - fredag d. 14/9-18 7.v lejrskole

 

Mandag d. 17/9-18 - Fredag d. 21/9-18 5.v Lejrskole 

 

Mandag d. 1/10-18 – fredag d. 5/10-18 (Uge 40) Terminsprøver for 8. og 9. klasserne 

 

Fredag d. 12/10-18 Skolernes motionsdag hele dagen, derefter Efterårsferie.

 

Mandag d. 14/10-18 – søndag d. 21/10-18 (Uge 42) Efterårsferie 

 

Mandag d. 22/10-18 første skoledag efter ferien

 

Onsdag d. 31/10-18 Halloween 

 

Mandag d. 19/11-18 – fredag d. 23/11-18 (Uge 47) Novemberuge

 

Torsdag d. 22/11-18 forældreaften i Novemberugen fra 17 - 19

 

Mandag d. 3/12-18 Juleklippedag 1-7.klasse i 1. og 2. modul

 

Onsdag d. 12/12-18 Luciaoptog 

 

Lørdag d. 15/12-18 Juleindledning kl. 10. Eleverne møder i klasserne kl. 9.30.

 

Søndag d. 16/12-18 – Onsdag d. 2/1-19 Juleferie 

 

Torsdag. d. 3/1-19 Første skoledag efter ferien 

 

Mandag d. 21/1-19 - fredag d. 25/1-19 9. klasserne projekt-uge

 

Mandag d. 28/1-19 9. klasserne projekt fremlæggelser 

 

Fredag. 8/2-19 Sidste dag inden vinterferien – specielt program

 

Mandag d. 18/2-19 Første skoledag efter ferien 

Tirsdag. 27/2-19 Forældredag i Fsk-5.klasse 8.15-11.45

 

Onsdag. 28/2-19 Forældredag i Fsk-5.klasse 9.00-11.45

 

Mandag d. 4/3-19 – fredag d. 8/3-19 (Uge 10) Terminsprøver 8. og 9. klasse

 

Lørdag d. 13/4-19 – mandag d. 22/4-19 Påskeferie 

 

Tirsdag d. 23/4-19 første dag efter ferien

 

Fredag d. 26/4-19 Gallafest for 9. klasserne

 

Lørdag d. 27/4-19 - fredag d. 3/5-19 5.x Lejrskole

 

Lørdag d. 27/4-19 - fredag d. 3/5-19 7.y Lejrskole

 

Mandag d. 6/5-19 FP9 Dansk, skriftlig fremstilling 

 

Tirsdag d. 7/5-19 kl. 9-10.00 FP9 Matematik uden hjælpemidler

og kl. 10-13.00 FP9 Matematik med hjælpemidler 

 

Onsdag d. 8/5-19 Kl. 9-10.00 FP9 Dansk, retskrivning

og kl. 10-10.30 FP9 Dansk, læsning

 

Torsdag d. 9/5-19 kl. 9.00-12.00 FP9 Engelsk udtræksfag 

 

Fredag d. 10. Maj kl. 9.00-12.00 FP9 Tysk udtræksfag

 

Mandag d. 13. Maj kl. 9.00-12.00 FP9 Fransk udtræksfag 

 

Tirsdag d. 14. Maj kl. 9.00-9.30 FP9 Biologi/FP9 Geografi/FP9 Fysik/Kemi udtræksfag

 

Tirsdag d.14/5-19 - torsdag d.16/5-19 3.y til Knuthenborg 

 

Fredag d.17/-5-19 Store Bededag 

 

Mandag d. 20/5-19 - onsdag d. 22/5-19 3.v til Knuthenborg

 

Onsdag d. 22/5-19 - Fredag d. 24/5-19 3.x til Knuthenborg 

 

Mandag d. 27/5-19 Fodbold mod eleverne. Kampen starter kl. 12.30 

 

Onsdag d. 29/5-19 Sidste skoledag for 9. klasserne

 

Torsdag d. 30/5-19 – søndag d. 2/6-19 Kristi Himmelfart ferie

 

Mandag d. 3./6 – fredag 7/6 praktikuge for 8.årgang 

 

Onsdag d. 8/6-19 - mandag d. 10/6-19 Pinseferie 

 

Mandag d. 24/6-19 Sidste skoleuge 

 

Onsdag d. 26/6-19 9. klasserne øver indmarch kl. 11.00 

 

Onsdag d. 26/6-19 Dimissionsfest for 9. klasserne i den store hal.

Eleverne fra 8. klasse deltager i dimissionsfesten

 

Fredag d. 28/6-19 Afslutning for minifsk-7. klasse kl. 10.00 i ny hal.

Eleverne møder i klasserne kl. 9.30. Der uddeles karakterblad

 

Onsdag d. 14/8-19 første skoledag efter sommerferien